sobota, grudzień 07, 2019

Aktualizacja: niedziela, 01.12.2019 r.

Perełki z Miejskiego Przedszkola Perełka im. Jana Brzechwy świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Perełki z Miejskiego Przedszkola Perełka im. Jana Brzechwy w Ełku 20 listopada 2019 r. wzięły udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W ramach akcji Perełki w tym dniu ubrane były na niebiesko #dlakażdegodziecka bądź miały niebieskie dodatki.  Obejrzeliśmy  prezentację filmu, bajek edukacyjnych o prawach dziecka, realizowaliśmy scenariusze pod tytułem "Dziecko i jego prawa". Dzieci utrwaliły poznane wcześniej swoje prawa. Zorganizowaliśmy Marsz przedszkolaków po najbliższej okolicy przedszkola, tworzyliśmy plakaty dotyczące praw dzieci oraz prace plastyczne. Dzieci recytowały wiersz ,,O prawach dziecka" K. Brykczyńskiego, Odbyło się malowanie twarzy na niebiesko. Zapoznaliśmy również dzieci z Konwencją o prawach dziecka. Na zakończenie akcji dzieci otrzymały balony i emblematy w kolorze niebieskim dla utrwalenia ważnego dla nich dnia. Opracowaliśmy prezentację multimedialną, którą zamieściliśmy na naszej facebookowej

,,Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały (…) – K. Brykczyński

Autor: E. Wysocka